Kalendář svozu odpadů 2024 - viz Otaslavice - Aktuality Poplatky v roce 2024 - viz aktuality - Přihlášení k odběru hlášení rozhlasu na: info@otaslavice.cz
1. 10. 1910 byla v Otaslavicích zahájena pravidelná autobusová doprava na lince Otaslavice - Prostějov. Linku začal provozovat pan Antonín Hruban, později se k němu přidal jeho bratr Stanislav. O této významné události a o dalších osudech našich autodopravců se dozvíte v Muzeu Josefa Františka.
Muzeum řemesel je umístěno v budově fary, která pochází pravděpodobně z roku 1330. Nachází se v historické části obce v blízkosti kostela a základní školy. Z důvodu dlouhodobého nevyužívání objektu převzala Obec Otaslavice v roce 2016 budovu fary a přilehlých objektů do bezplatné výpůjčky. Již v minulosti se zastupitelé věnovali myšlence vybudování muzea, které by mapovalo historii obce a života našich spoluobčanů.
Ve spolupráci s Mgr. Pavlem Mošem, který má bohaté zkušenosti s vedením muzea, jsme v budově fary zřídili expozice řemesel. Tyto expozice mapují život na vesnici z pohledu řemesel, která byla úzce spjata s naší obcí. Využili jsme exponáty Mgr. Pavla Moše i místních občanů a dnes zde můžeme vidět, jak to vypadalo v pekárně u Matoušků, v holičství u Meisnerů či ve mlýně u Stehlíků.
Holičská oficína – v našem muzeu máte možnost vstoupit do holičství s vybavením, se kterým s láskou a důkladností stříhali své zákazníky manželé Meisnerovi.
Krejčovská dílna - velmi rozšířeným zaměstnáním v naší obci ve dvacátém století bylo krejčovství. Domácí krejčí šili pro oděvní podnik v Prostějově, kam chodili fasovat nastříhané látky a odvádět ušité oděvy. Expozice Vám umožní do takové dílny z minulého století nahlédnout.
Venkovská světnice – zde se odehrával běžný život celé rodiny. Můžeme tu spatřit tkalcovský stav, ševcovskou dílnu, pradlenu i kuchyňské vybavení .
Obchod - Koloniál – v prodejně samozřejmě nechybí pult s robustní pokladnou a váhami, ošatky na chleba, plechové bandasky na mléko , proutěné koše. Velké skříně sloužily k ukládání sypkého zboží jako je cukr, mouka, rýže apod.
Prohlédnout si můžete výrobu proutěných košťat, tak zvaných metel, které daly i všeobecný název naší vesnici, jelikož se od pradávna Otaslavice nazývají „ Metle“.
Muzeum je otevřeno při nejrůznějších obecních slavnostech, případně po domluvě na obecním úřadě v Otaslavicích.